Unit price is the cost of one unit of measure of an item.


Unit price is often used in a grocery store to compare
the price of two or more brands of the same item.

Ex 1:  If Brand X costs $3.99 for 32 oz, let's figure out the unit cost of Brand X (the cost of 1 oz).

It's easy!!!

Divide $3.99 by 32 and round to the nearest tenth
(the cost goes inside the division box).

The unit cost is approximately $0.12.

Ex 2:  If Brand Y costs $4.25 for 3 lbs, let's figure out the unit cost of Brand Y (the cost of 1 lb).

Divide $4.25 by 3 and round to the nearest tenth.

The unit cost is approximately $1.42.


Let's practice finding the unit cost!

 

 
Topic Index | Grade 7 Math | Intermediate Test Prep | StudyZone

Created by Sarah Therrien
Copyright 2001-06 Oswego City School District